Novembra lani je Slovenija z novelo Zakona o delovnih razmerjih (ZDR-1) uzakonila pravico do odklopa (142.a člen). Ta pravica pridobiva na pomenu v sodobnem delovnem okolju, kjer digitalne tehnologije omogočajo neprestano povezanost med delodajalcem in zaposlenimi, kar lahko povzroča prekomerno delovno obremenitev, stres in posledično izgorelost.
Pravica do odklopa (tudi “pravica do izklopa”) je pravica s katero se zagotovi, da delavec v času izrabe pravice do počitka oziroma v času upravičenih odsotnosti z dela v skladu z zakonom in kolektivno pogodbo oziroma splošnim aktom ne bo na razpolago delodajalcu. V ta namen mora delodajalec sprejeti ustrezne ukrepe, ki zaposlenim po koncu delovnega časa omogočajo odklop od delovnih obveznosti, vključno s prejemanjem in obravnavanjem e-pošte, klicev, sporočil ter drugih oblik dela, povezanih z uporabo tehnologije.
Delodajalci so do 16. novembra 2024 dolžni uvesti ustrezne ukrepe za uresničevanje pravice do odklopa, saj jih lahko sicer v nasprotnem primeru doleti denarna kazen, kot opozarjajo na pristojnem Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.